English version of this page
Pågående prosjekt

Unges utdanningsvalg – Om påvirkningsfaktorer og valgprosesser

Valg av utdanning er en av de viktigste beslutningene unge tar, og av stor betydning både for den enkelte og for samfunnet. Dette prosjektet skal gi ny og oppdatert kunnskap om hvordan ungdom i Norge velger utdanning og karriere, og hvilke faktorer som påvirker valgene deres.

Prosjektperiode Juni 2025–juni 2026
Prosjektnr. 10906
Prosjektleder Sara Seehuus

Studien gjennomføres blant elever i videregående skole i tre ulike kommuner, og kombinerer kvalitative intervjuer med et kvantitativt surveyeksperiment. Denne todelte tilnærmingen gir både dybdeforståelse av selve valgprosessen og innsikt i hvilken effekt ulike faktorer har på utdanningspreferanser.

Prosjektet undersøker blant annet hvordan unge opplever det å ta valg, hvilke informasjonskilder de bruker, og hvilken rolle familie, venner og rådgivningstjenester spiller. Det analyserer også hvilke faktorer som påvirker unges utdanningsvalg. For eksempel undersøker prosjektet hva unge opplever som viktig for hva de velger, hva som motiverer valgene deres og hvordan de veier forhold som arbeidsmarked, lønn og utdanningssted opp mot hverandre i valgprosessen. 

Hvordan opplevelsen av å ta valg og hvilke faktorer som spiller inn på valget varierer mellom de ulike geografiske kontekstene utgjør et sentralt spørsmål i prosjektet.

Deltakere

Runa Brandal Myklebust Forsker II 481 80 013 Send e-post
Liza Reisel Forsker I 975 71 460 Send e-post
Thora Bjørke Sandberg PhD-stipendiat (i permisjon) 977 82 337 Send e-post
Sara Seehuus Forsker II 934 08 292 Send e-post
Forskningstema: arbeidsliv
Publisert 11. juni 2026 11:13 - Sist endret 23. sep. 2026 14:53